Tömörség mérés
A B&C Dinamikus teherbírás- és tömörségmérő könnyűejtősúlyos készülék rövid ismertetése; működési elve
A berendezés a tömöríthetőséget, ezen belül végeredményként a tömörségi fokot új módszerrel, a süllyedési amplitúdóból képzett alakváltozási görbéből határozza meg. A mérés a helyszíni tömörségi fok meghatározására a fajlagos alakváltozáson alapuló tömörség elméletét használja. Az eljárást az Útügyi Műszaki Előírás ÚT2-2.124 által 2003-ban szabályoztak.
A könnyűejtősúlyos készülék felépítése:
Figyelni kell továbbá a mérés során az alábbiak betartására az eredmények hitelessége érdekében:
- • A B&C berendezéssel mindig, homogén rétegen kell mérni.
- • A felületet lehúzólappal egyenletesre le kell húzni, ha egyenetlen a talaj.
- • A tárcsát nem szabad ejteni, de túl óvatosan sem szabad elhelyezni, határozott mozdulattal, kissé megmozgatva jobbra, balra a tengelye körül.
- • Ha az ejtősúlyt hirtelen elejtettük, álljunk új pontra és kezdjük a mérést újra.
- • Az első süllyedési amplitúdó igen jelentős a tömörségmérés szempontjából, ezért a tárcsa felfekvésére fokozottan figyelni kell.
- • Kritikus, vagy joghatással járó esetekben legalább két mérést végezzünk egy méteren belül. Ezek átlagolásával adjuk meg a tömörséget!
- • Gyenge talajréteg feletti (min 10 Mpa) talajréteg nem tömöríthető, mert az alsó megy össze.
- • Soha ne mérjünk telített vagy telítés közeli állapotban lévő talajt, ilyenkor ugyanis mivel a terhelés időtartama rendkívül rövid ezért a talajban lévő víz veszi fel a terhelést.
A műszer legfőbb erényei az eddigi eljárásokkal szemben:
- • A B&C könnyűejtősúlyos berendezés úgy méri a tömörséget, hogy nincs szüksége izotópforrásra, nem veszélyezteti a dolgozók egészségét, nem szennyezi a környezetet, nem engedélyköteles a szállítása, tárolása, valamint beszerzése, ellentétben a tömörségmérésre jelenleg elterjedten használt izotópos berendezésekkel. Az ezekkel kapcsolatos költségek értelemszerűen megtakaríthatók.
- • A dinamikus B&C könnyűejtősúlyos berendezés a tömörséget is, és a teherbírást is méri, a vizsgálati költségek jelentősen csökkenthetők.
- • A készülék nem csak azt mutatja ki, hogy az adott víztartalom mellett kellően tömörített-e a réteg, hanem azt is, hogy az tömöríthető-e még egyáltalán!? Két mért jellemző más-más teendőt szab meg: ha a mért TrE% helyszíni tömörség alacsony, tovább kell tömöríteni, ha a Trw alacsony akkor a víztartalom eltér az optimálistól (kevés, vagy sok).
- • A készülék által kifejtett dinamikus teherhatás valósághűben tükrözi a mindennapos igénybevételek hatását, mint a statikus terhelés. Ugyanis a készülék által leadott teherimpulzus időtartama 18 msec. ami egy 60 km/h-val közlekedő jármű által 30 cm megtett utat jelent; ez nagyságrendileg azonos a felfekvő kerékfelület méretével.
A dinamikus tömörségmérés elmélete közvetlenül a tömörödést határozza meg és nem közvetett értékekkel jellemzi a talaj tömörségét, szemben például az izotópos méréssel.
A következő oldalon az elvégzett mérésekről készített jegyzőkönyv mintapéldánya látható, amelyen szereplő adatok a B&N Parallel szoftver segítségével lettek feldolgozva.